Под тази категория в нашия онлайн магазин ще се натъкнете на невероятно разнообразие от сортови семена на един неочакван фаворит на малки и големи, а именно Лютите чушки. Смятани от много, като храна за дълголетници, заради мощната комбинация от каротеноиди и витамини, лютите чушлета, познати и като пиперки са известни, като лютата храна, която прави чудеса с организма.
Лютите чушки са плодове, които произлизат от тропически храсти от рода Capsicum. Тяхната история датира много назад във времето, когато пиперките се отглеждали, като подправка в Мексико.
Смята се, че именно откривателя Христофор Колумб е отворил света за лютата култура, като по погрешка е пренесъл лютите чушлета от Мексико в Америка, мислейки си, че ги носи в Индия.
Интересен факт, е че заради това объркване, лютите чушлета се смесили с черния пипер, което е довело до множеството различни наименования, които сега имат в света.
Основната характеристика на пиперките е съдържанието им на фенолното съединение капсаицин. Съдържанието на това вещество е ключовият фактор за главната им характеристика - лютият вкус. Освен вкуса, те са познати и със силно изразения си аромат.
Популярността на чушлетата се дължи и на страхотните вещества, които се съдържат в състава им. Пиперките са богати на витамини и мощния антиоксидант каротеноид. Последният изброен е отговорник за пигментацията на зеленчуци и плодове, като морковите, доматите и други ярко оцветени култури. Ефектът му върху организма е поразителен, като се смята, че помага при предотвратяване на раковите заболявания и забавя стареенето.
Ударната комбинация на витамин C и каротеноиди прави лютата чушка много полезна и едно сериозно средство срещу болести и остаряване. Поддържа здравето на сърцето, укрепва имунитета, помага при стрес, както и при настинки.
Лютивият вкус пък стимулира метаболизма и се смята, че пиперките са перфектно средство за топене на излишни килограми.
Лютата култура може да се похвали с множество разновидности, които имат различни външни белези и се различават по степента си на пиперливост.
Всъщност съществува специална скала, която измерва степента на лютивост на чушлетата и ги класифицира. Наименованието й е скала на Сковил и е кръстена на Уилбър Линкълн Сковил - американски химик, който се е занимавал с измерване на съдържащото се в лютите чушки количество капсаицин и по този начин, измислил начин за измерване на лютивостта им. Лютивостта на пиперките се измерва в SHU.
Най-лютата чушка, влезнала в Рекордите на Гинес, с високата си степен на лютивост, е Каролина Рийпър с цели 2 200.000 SHU.
Учени са доказали, че лютивостта й може да доведе до мигрена, като това е първата люта чушка, която показва този страничен ефект.
Други известни сортове люти чушлета са Нага Вайпър, Тринидатски Скорпион, Призрачна чушка и Севън Пот.