В този раздел на нашия онлайн магазин за бетонни бордюри и граадински настилки ще откриете богат асортимент от внимателно подбрани сортове на невероятния кореноплоден зеленчук, определен за отличен диуретик и натурален чистач на организма - Целина. Разпространена под наименованията - кервиз и керевиз, целината е страхотен източник на витамини и минерали, като по съдържанието на витамин C безспорно може да се сравнява с лимона.
Кореноплодният зеленчук е полезно растение, което подобрява храносмилането, стимулира здравословния сън, успокоява и се използва за успешно лечение на артрит и ревматизъм, а в кулинарията може да се консумира във всякакъв вид. Представяме ви вкусният и много полезен зеленчук Целина.
Култивираната целина произлиза от дивия вид, който е познат още от Древността, където основното му приложение било на лечебно средство. Днешно време, полезният зеленчук е разпространен в Европа, Азия и Африка и се консумира в свеж вид, задушен, запържен, сварен, като полезна добавка в супички и други ястия. Листенцата му често се превръщат в прекрасна подправка.
Целината е близък родственик с моркова и магданоза, като и трита страхотни зеленчука са част от семейството на Сенниковите видове. Растението е двугодишно, през първата година оформя кореноплода си и листната розетка, а през втората - цъфти.
Растението пониква и се развива успешно при положителни температури от 18-20°C. Обича почви, които имат високо хумусно съдържание. Специфично при целината, е че има сериозна необходимост от влага, затова трябва да се полива редовно и обилно, особено през периода, в който семенцата покълват.
Популярността на целината се дължи на приятния й вкус и множеството благоприятни ползи, които проявява върху човешкия организъм. Полезното растение се характеризира с високо съдържание на витамин, минерали и като страхотен източник на антиоксиданти. Всички части на растението са богати на полезни вещества.
Коренът на кореноплодното растение е източник на жизненоважни минерали, като калций, фосфор и калий, а листенцата бликат от витамин C. Както вече споменахме, съдържанието на този така необходим витамин в целината е съпоставим със съдържанието му в цитрусовите плодове, като лимона и портокала.
Целината е страхотен източник на антиоксиданти. Антиоксидантите са изключително важни елементи, които се борят с образувалите се свободни радикали в организма, които предизвикват ракови заболявания. В целината се съдържат антиоксидантите панаксадиол, фалкаринол, метил-фалкаринол и фалкаринол.
Именно заради полезното си съдържание, още в миналото целината е била високо ценена, като незаменимо лечебно средство на множество болежки и заболявания. Днешно време, редовната й консумация би могла да доведе до здравословни ползи върху целия организъм.
Първото, което можем да кажем, е че този зеленчук е отличен диуретик. Консумацията му стимулира изхвърлянето на излишните течности от организма, което води до елиминиране на отоци и подувания. Подобрява функцията на бъбреците и помага при инфекции на пикочните пътища.
Има благоприятно действие върху сърдечно-съдовата система и контролира правилното кръвно налягане.
Укрепва имунната система и има много положително влияние върху храносмилателната система.
В кулинарията, целината е един от най-разпространените зеленчуци. Консумира се във всякакъв вид - от свежа до задушена, пържена и сварена. Препоръчителна е свежата консумация на полезния зеленчук, защото когато премине термична обработка, загубва голяма част от полезните си съставки.
Целината е прекрасна добавка към супи, салати, месни и рибни ястия. Полезна, нискокалорична и много лесна форма на консумация на целината е на сок. Смята се, че сокът от целина балансира холестерола и помага за сваляне на излишната телесна маса.