Михелия семена
Михелията е позната още като Орхидеево дърво. Латинското й наименование е Bauhinia Variegata. Част е от семейството Бобови или на латински Fabaceae. Тя е вечнозелено растение, което произхожда от Азия, Индия. Цветовете на това тропическо цвете са оранжеви и много ароматни почти през цялата година. Маслото от дървото е важна и скъпа съставка в парфюмерийната индустрия.
Михелията достига височина обикновено до 5м. Цветовете й са кремаво бели и не особено големи. Нейните цветни венчелистчета са разпространени по дължина около тичинките. Цветните пъпки на дървото са много крехки и ако се пипат невнимателно могат да паднат много лесно. Когато дървото се отглежда в къщи то ароматизира дома с прекрасен аромат. Етеричните масла се получават от цветята и листата му.
Засаждане и отглеждане на декоратино растение Михелия
Михелията се размножава най-основно чрез засяване на семена и подготвяне на разсад. Семената трябва да се накиснат за кратко във вода преди засаждането и в последствие да се отстранят от образуваната каша. Този процес е нужно да се повтори още два пъти, за да ускори процеса на покълване.
След накисването семенцата трябва да се засадят в универсална почва за цветя, която да е добре оцедлива и да бъдат поставени на топло място. Сеитбата става на дълбочина от около 7 мм, в саксии през цялата година. Добре е съдовете да се поставят на топли и осветени места, които не са директно на пряко слънце.
Когато пресаждате това растение в саксия е добре да не забравяте да оставите голям дренажен отвор. Михелията въздушна влажност, топлинка и светлина. Препоръчително е съдът, в който се отглежда да се постави върху поднос с вода и камъчета. Ако това не е възможно може да увеличите влажността чрез пръскане на вода от пулверизатор.
Въпреки това трябва да се внимава с излишната влага по листата, която може да допринесе за развитието на гъбички. Затова е нужно да следите листата и в случай на промени в окраската им, незабавно да вземете мерки. Основният производител на етерично масло от цветовете и листата на цветето е индийският град Джава. Маслото се получава чрез парна дестилация на листата и е мощен антисептик.
Грижи за Михелиите
Не трябва да се допуска засушаване, нито преполиване. Добре е цветето да се засади в по-големи саксии. В топлите страни често се сее и покрай улиците. Михелията не е студоустойчив вид, поради което през зимата се налага да се прибира на закрито, особено ако се гледа по нашите географски ширини във външни градини.